Hello World!
This is a sample MyBB Plugin (which can be disabled!) that displays this message on all pages.

Mesaj Önizleme  Konuyu Gönder 
Amatörlerin Kullandığı Q Kod Açıklamaları
Yazar Mesaj
TA7AL
Yönetici

Grup: Yöneticiler
Statü: Çevrimdışı
Karma Puanı: 0
Amatörlerin Kullandığı Q Kod Açıklamaları

AMATÖRLERİN Kullandığı Q Kodları

Q Kodu Soru Cevap ve Yorum
CQ Genel çağrı
QRA İstasyonunuzun ismi nedir? İstasyonumun ismi.....dir. (çağrı işareti değil)
QRG Doğru frekansımı, veya....nın doğru frekansını bildirimisiniz? Doğru frekansınız... MHZ dır.
QRH Frekansım değişiyor mu? Evet, değişiyor.
QRI Göndermemin tonu nasıldır? Göndermenizin tonu:T=1 Kötü, T=9 Çok iyi
QRK İşaretlerimin (yahut... İşaretlerinin) okunaklılığı nasıl? İşaretlerin okunaklılığı:
1- okunmaz
2- bazı bazı okunur
3- okunaklı fakat güçlükle
4- okunaklı
5- iyi okunaklı
QRL Meşgul müsünüz? Meşgulüm.
QRM İnsan yapısı enterferans var mı? Evet
QRN Atmosferik Parazitler karıştırıyor mu? Atmosferik Parazitten karışıyorum
QRO Gücümü yükselteyim mi? Gücünüzü yükseltiniz.
QRP Gücümü azaltayım mı? Gücünüzü azaltınız.
QRQ Daha çabuk geçireyim mi? Daha çabuk geçiriniz. Dakikada... Kelime.
QRS Daha yavaş geçireyim mi? Daha yavaş geçiriniz. Dakikada... Kelime.
QRT Göndermeyi durdurayım mı? Göndermeyi durdurunuz.
QRU Bana ait bir şeyiniz var mı? Başka Konu var mı? Size ait bir şeyim yok. Başka konu yok.
QRV Hazırımsınız? Hazırım.
QRW Kendisini... MHz den çağırdığınızı... Ya haber vereyim mi? Onu... MHz den çağırdığımı lütfen söyleyiniz.
QRX Beni ne vakit tekrar çağıracaksınız? Sizi ...saatte.....MHz den tekrar çağıracağım.
QRZ Beni kim çağırıyor? Sizi...çağırıyor,...MHz den..
QSA İşaretlerimin (işaretlerinin) kuvveti nasıldır? İşaretlerinizin kuvveti S=1 ..S=9 çok kuvvetli
QSB İşaretlerimin kuvveti değişiyor mu? İşaretlerinizin kuvveti değişiyor.
QSD Manipülasyonum düzgün değil mi? Manipülasyonunuz düzgün değil.

QSK İşaretlerinizin arasından beni işitebiliyor musunuz? İşaretlerimin arasından sizi işitebiliyorum.
QSL Mesaj alındımı? Mesaj alındı..
QSN Beni... MHz üzerinden yahut...(çağrı işaretini) işittiniz mi? Sizi... MHz den (yahut... İşaretini) işittim.
QSO ....İle doğrudan (veya aracılığı ile) muhabere yapabiliyor musunuz? ... İle Doğrudan muhabere yapabiliyorum.
QSP ....istasyonuna aktarırımsınız? .... İstasyonuna aktarabilirim.
QSR Bu çağrımı çalışma frekansı üzerinden tekrarlıya bilir miyim? Müdahale var, sizi duymuyorum, çalışma frekansı üzerinden geçiriniz.
QSS Hangi frekansı kullanıyorsunuz? ...MHz i kullanıyorum.
QST Genel Mesaj başlangıcı
QSU Bu frekanstan geçireyim mi? Şimdiki frekanstan geçirin.
QSV Bu frekanstan (yahut...MHz den) bir seri V geçireyim mi? Bu frekanstan (yahut...MHz den) bir seri V geçiriniz.
QSW Bu frekans üzerinden mi geçirmek istiyorsunuz? Bu frekans üzerinden geçirmek istiyorum.
QSX .....Çağrı işaretini....MHz üzerinden dinliyor musunuz? .....Çağrı işaretini....MHz üzerinden dinliyorum.
QSY başka bir frekans üzerinden devam edeyim mi? .... MHz üzerinden devam ediniz.
QSZ Her kelime veya grubu bir kaç defa mı geçireyim? Her kelime veya gurubu ...sefer geçiriniz.
QTA .... Numaralı mesajı geçirilmemiş gibi iptal edeyim mi? .... Numaralı mesajı geçirilmemiş gibi iptal ediniz.
QTB Kelime sayımında benimle mutabıkımsınız? Kelime sayımında sizinle mutabık değilim. Her kelime ilk harfini her sayının ilk rakamını tekrar edeceğim.
QTC Geçirilecek kaç mesajınız var? Size (yahut.... ya)...adet mesaj var.
QTH Enlem ve boylama (veya başka malumata göre)göre mevkiiniz neresidir? Mevkiim ....Enlem ve .......boylama (veya başka malumata göre)göre dır.
QTR Doğru saat kaçtır? Doğru saat... UTC dır.

Yalçın KÜÇÜK / TA7AL
Gsm: 0546 613 6161
yalcinkucuk@hotmail.com
29-08-2007 05:24 PM
Bu kullanıcının gönderdiği mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Mesaj Önizleme  Konuyu Gönder 

Yazdırılabilir Bir Versiyona Bak
Bu Konuyu Bir Arkadaşına Gönder
Bu Konuya Abone Ol | Konuyu Favorilerine Ekle

Foruma Git: