Hello World!
This is a sample MyBB Plugin (which can be disabled!) that displays this message on all pages.


Mesaj Önizleme  Konuyu Gönder 
CQ WW WPX Contest CW: 24/25-Mayıs 2014
Yazar Mesaj
ta7i
Yönetici
*******


Mesajlar: 4
Grup: Yöneticiler
Katılım: Sep 2013
Statü: Çevrimdışı
Karma Puanı: 0
Mesaj: #1
CQ WW WPX Contest CW: 24/25-Mayıs 2014

The 2014 CQ Dünya Çapında WPX (World Prefix) Yarışması
SSB: 29/30-Mart 2014 CW: 24/25-Mayıs 2014

Başlama: 0000 UTC C.tesi Bitiş : 2359 UTC Pazar
I. Amaç: Radyo Amatörlerinin dünya çapında mümkün olduğunca çok istasyon ve prefix ile QSO yapmalarını sağlamak.
II. Çalışma Süresi : 48 saat. Tek operatör en fazla 30 saat çalışabilir minimum 60
dakika dinlenme süresi vardır bu süre zarfında log kaydı olmamalıdır. Çoklu operatörler için saat kısıtlaması yoktur 48 saat full çalışabilirler
III. Bandlar: 1.8, 3.5, 7, 14, 21, ve 28 MHz bandları kullanılabilir. Band planlarına riayet maksimum şarttır (IARU Band planları)
IV. QSO Değişimi : RST raporu + 001 'den başlayan seri numarası değişimi yapılır
Not: Çoklu-iki radyo ve Çoklu-sınırsız radyo katılımları için her band için ayrı seri numarası blok-dizinleri kullanılabilir (Multi-Two ve Multi-Unlimited olarak geçer)
V. PUANLAMA/SKOR:
A. Skor: Skor sonucu toplam QSO puanları ile Toplam multipuanların çarpımına eşittir.
B. QSO Points. Bir istasyon her band içinde aynı istasyonla bir defa QSO yapabilir hesaplama:
1. Farklı Kıt'a istasyonları ile 28, 21 ve 14 MHZ QSO'ları için (3) puan, 7, 3.5 ve 1.8 MHZ QSO ları için (6) puan.
2. Aynı Kıt'a farklı ülke istasyonları ile 28, 21 ve 14 MHZ QSO'ları için (1) puan, 7, 3.5 ve 1.8 MHZ QSO'ları için (2) puan
3. Aynı ülke istasyonları ile band ayırmaksızın QSO'ları için (1) puan
C. Prefix Çarpan: Her prefix her banda ilk ve tek kez çarpan alır
1. ÖNEK-PREFİX çağrı işaretinin ilk harf ve rakam kombinasyonunu oluşturan kısmıdır. Örnek: N8, W8, WD8, HG1, HG19, KC2, OE2,OE25, LY1000, vb. numaralandırma, yazı, ya da aynı sırayla herhangibir fark ayrı bir önek-prefix olarak sayılacaktır.
2. Özel etkinlik çalışmalarında benzersiz Önek-Prefix li çalışmalar teşvik edilmelidir. Örnek: TC2DX
Önek-Prefix o ülkenin lisanslama kurumları tarafından verilmektedir..
VI. GİRİŞ KATEGORİLERİ:
A. Single Operator / Tek Operatör Kategorileri: Tüm yarışma operasyonu boyunca log kayıt ve radyo-telsiz kullanımı sadece 1 ve aynı operatör ile yapılabilir. Tüm operasyonda sadece 1 Radyo-telsiz kullanılmasına izin verilir.
1. Tek Operatör / Single Operator: Herhangibir türde QSO uyarı yardımı almak yasaktır (bakınız kural açıklaması IX.2).
a. Yüksek Güç / High Power (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 1500 watt’I aşmamalıdır.
b. Düşük Güç / Low Power (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 100 watt’I aşmamalıdır.
c. QRP (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 5 watt’I aşmamalıdır.
2. Tek Operatör Yardımlı / Single Operator Assisted: Bu kategoride katılımlarda yardım alabilirsiniz (bakınız kural açıklaması IX.2).
a. Yüksek Güç Yardımlı / High Power Assisted (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 1500 watt’I aşmamalıdır.
b. Düşük Güç Yardımlı / Low Power Assisted (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 100 watt’I aşmamalıdır.
c. QRP Yardımlı / QRP Assisted (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 5 watt’I aşmamalıdır.
B. Tek Operatör Yardımcı-Ek Kategoriler / Single Operator Overlay Categories: Tek operatör katılımı yapanlar Cabrillo log başlığında ek satır ekleyerek aşağıda gösterilen kategorilerden biri için log sunabilirler. Tüm yardımcı-ek kategorileri Yüksek güç ve düşük güç olarak sınıflandırılmıştır.
1. Üç Bandlı / Tek Elemanlı Tribander/Single Element (TB-WIRES): Bu kategorinin amacı, antenleri sayısı ve tür kısıtlamaları nedeniyle, benzer donanımlı istasyonlar ile rekabeti sağlamaktır. Kural şöyle der: Üç Bandlı / Tek Eleman ( TB - WIRE ) : Yarışma sırasında bir aday 10 , 15 ve 20 metre( vericiden antene tek bir besleme hattı ile herhangi bir tip), yalnızca üç bandlı tek elamanlı anten kullanmak zorundadır, ve aynı şekilde 40 , 80 ve 160 metre' de tek eleman bir anten kullanmak zorundadır.
2. ACEMİ – ÇAYLAK / Rookie (ROOKIE): Acemi kategorisi Yarışma zamanında 3 yıldan daha az Amatör telsiz lisansına sahip olanlar içindir. 3 yıldan daha fazla lisans süresine sahip olan amatörler için uygun değildir.
C. Çoklu Operatör Kategorileri (Sadece Tüm Bandlarda) / Multi-Operator Categories (All Band only): Birden fazla operatör yarışma boyunca sonuç skoruna yardımda bulunabilir. Kategori seçimi çıkış yapılacak Radyo-Telsiz sayısına bağlıdır.
1. Tek Radyo-Telsiz / Single-Transmitter (MULTI-ONE): Çoklu operatör Tek radyo kapsamlıdır, yarışma boyunca sadece bir radyonun çıkışına izin verilir. 1 saat boyunca maximum 10 band değişikliği yapılabilir. Örneğin : 20mt'den 40mt'ye sonra tekrar 20mt'ye geçiş iki grup değişiklik sayılır. Yarışmada tek seri numarası bloğu kullanılır.
a. Yüksek Güç. Her Radyo-Telsiz’in toplam çıkış gücü 1500 watt’ı aşmamalıdır.
b. Düşük Güç. Her Radyo-Telsiz’in toplam çıkış gücü 100 watt’ı aşmamalıdır.
2. İki Radyo-Telsiz / Two-Transmitter (MULTI-TWO: Çoklu operatör iki Radyo ile çalışabilir kapsamındadır. Aynı anda iki radyo farklı bandlarda çalıştırılabilir. Her Radyo bir saatte en fazla 8 band değişikliği yapabilir. Her radyo için ayrı seri numarası bloğu kullanılır. Toplam çıkış gücü 1500 W’ı geçmemelidir.
3. Çoklu Radyo-Telsiz / Multi-Transmitter (MULTI-UNLIMITED): Yarışmada kullanılabilecek 6 band başına bir radyo kullanılabilir yani aynı anda 6 band da 6 radyo kullanılabilir. Her radyo-band için ayrı bir seri numarası bloğu kullanılır. Toplam çıkış gücü 1500 W’ı geçmemelidir.

VII. ÖDÜLLER : Elektronik ortamda sunulan loglar için ödül uygulanır. Tek band log sadece tek band ödülüne uygun olacaktır. Ödül alabilmek için tek operatör istasyonlarının en az 4 saat, çoklu operatör çalışmaları için en az 8 saat asgari çalışma süresi gereklidir.
A. Plaketler kategorilerde bir dizi üst performansı tanımlamak için verilir. Plaket ve sponsorlarının geçerli listesi şuradan görüntülenebilir ;www.cqwpx.com/plaques.htm
B. Sertifikalar Bölüm VI altında listelenen her kategoride en yüksek skor alan istasyonuna verilecektir:
1. Her katılımcı Ülkeden
2. Amerika, Kanada, Rusya, Japonya nın her çağrı alanına
3. Yarışma yönetimi takdirinde ikinci ve üçüncü lerede verilebilir..
VIII. KULÜP YARIŞMA : Bir plaket ödülü üyeleri tarafından gönderilen loglardan en yüksek puanı alan klübe her yıl verilecektir.
A. Kulüp yerel yada ulusal organizasyon olmalıdır (Örneğin ARRL, DARC) gibi
olmalıdır.
B. Kulüp katılımı üyelerinin içinde yaşadığı ülkelerinin coğrafi alanı ile sınırlıdır
C. Tek operatör çalışanlar sadece bir kulübe katkıda bulunabilir . Multi - operatör
skorları operasyona katılan kulüp üyelerinin sayısının yüzdesi olarak birden kulüplerine tahsis edilebilir.
IX. HÜKÜM VE TANIMLAR:
1. İstasyon yeri: tüm vericilerin, alıcıların ve antenleri yer aldığı alandır. Tüm vericiler ve alıcılar tek bir 500-metre çapında bir daire içinde olmalıdır. Antenler fiziksel olarak alıcı ve vericiye RF iletim hatları ile bağlanmalıdır.
2. QSO uyarı yardımı : Operatöre frekans bilgileri ile birlikte çağrı işareti ya da çarpan kimlik bilgisi sağlayan herhangi bir teknoloji veya başka kaynak kullanımıdır.
X. TÜM KATILIMCILAR İÇİN GENEL KURALLAR:
A. Katılımcılar kendi seçtikleri kategorinin sınırları içinde çalışması gerekir .
B. Bireysel her katılımcı farklı çağrı işareti kullanır.
C. Herhangi bir band üzerinde seçilen kategorinin toplam çıkış gücü sınırlaması aşılmamalıdır
D. DX Summit ve bezeri DX clustterlara kendi kendinizi yayınlamak yasaktır.
E. Tüm çalışma bir istasyona bağlı olmalıdır. Tüm vericiler, alıcılar ve antenlerin fiziksel konumu bir istasyonda ise uzaktan çalışmaya izin verilir. Uzaktan kumandalı bir istasyonun, operatörün lisansı ve yarışma kategorisine uymalıdır.
F. İstasyon yerinden uzak alıcı kullanımına izin verilmez
G. Aynı bandda aynı anda yazlızca tek radyo çıkış yapabilir. İki veya daha fazla radyonun aynı bandda çıkış yapabilmesi için tek radyonun çıkışına izin verebilecek ekipman kullanılabilir.
H. Yarışmaya katılan operatör yarışma süresince tüm çağrıları yanıtlar ve QSO değişimlerini yerine getirmesi gerekir.
I. Kaydedilen log bilgileri herhangi bir veritabanı kullanılarak veya e-mail ile teyit ile QSO bilgilerinin değiştirilmesine, düzeltilmesine izin verilmez.
XI. LOG TALİMATI : Yarışmaya giriş ve Elektronik log kullanımı, sunumu için bilgisayar kullanımı gereklidir.
A. Log'larda her QSO için aşağıdaki bilgileri göstermek zorunludur : doğru tarih ve UTC saati , Frekans yada band, çalışılan istasyonun çağrı işareti, değişimde verilen , ve değişimde alınan bilgiler. Gerekli bilgilerin olmaması durumunda log Checklog statüsüne alınacaktır. Dünya ve Kıta ödül için yarışan İstasyonların loglarına çalışılan frekansları doğru kayıtları sağlanmalıdır
B. Tek band ve çok band'da yarışma süresince yaptıkları tüm QSO ları kayıt etmeleri gerekir. Cabrillo başlığında ve özet sayfasındaki band ve QSO bilgileri puanlamaya esas olacaktır. Sadece tek bandlı log bilgileri tek band katılım statüsünde değerlendirilecektir.
C. Log'lar için CABRILLO dosya biçimi standarttır. CABRILLO dosya biçimi ve başlık formatını görmek için http://www.cqwpx.com/lcabrillo.htm adresine bakılmalıdır. Yanlış başlık ve kategori bilgisi Checklog statüsü ile sonuçlanabilir.
D. E-posta veya Web üzerinden upload yöntemiyle log gönderilmesi:
SSB log CABRILLO formatında [email protected] adresine gönderilmelidir.
CW log CABRILLO formatında [email protected] adresine gönderilmelidir.

E-posta gönderimlerinde konu başlığına sadece çağrı işareti yazılarak gönderilebilir.
Web üzerinden ise http://www.cqwpx.com/logcheck/ adresi kullanılarak log upload edilebilir . Alınan tüm loglar için teyid e-posta gönderilir. Alınan logların listesi http://www.cqwpx.com takip edilebilir
E. CABRILLO fotmatında olmayan log'lar için talimatlar: Eğer loğunuz Cabrillo formatında değil ise Yarışma komitesine başvurarak hangi formatta teslim edilebileceği yardımı alınabilir.
F. Kağıt üzerine kayıtlı log'lar için talimatlar : Kağıt üzerine kayıtlı log'lar CQ WPX Contest, P.O. Box 481, New Carlisle, OH 45344, USA adresine gönderilmelidir. Her kağıt kayıtlı log'da tüm puanlama bilgileri, katılım kategorisini ve katılımcının adı ve e-posta adresinizi listeleyen Özet bilgiler olmalıdır.
XII. SON LOG GÖNDERİMİ:
A. Tüm yarışmacılar loglarını yarışma bitiminden sonra beş (5) gün içinde göndermelidir. SSB yarışmasının log’u en geç 23:59 UTC 4-Nisan 2014 tarihine kadar CW yarışmasının log’u ise en geç 23:59 UTC 30-Mayıs 2014 tarihine kadar gönderilmesi gerekir. Son başvuru tarihinden sonra gönderilen log'lar geç gönderilme statüsünde geçersiz sayılacaktır.
B. Ek süre [email protected] adresinde talep edilebilir. Geçerli uzatma sebepleri son başvuru tarihinden önce iletilmelidir. Ek süre Yarışma Direktörü tarafından onaylandıktan sonra verilebilir.
C. Son başvuru tarihinden sonra sunulan veya gönderilen log’lar sonuç listesinde gösterilir ancak ödül verilmez.
XIII. DEĞERLENDİRME: CQ WPX RTTY Yarışma Komitesi yarışmaya katılanları kontrol ve sonuçlandırmayla sorumludur. Katılımcılar'dan kurallara uyma iyi bir amatör radyoculuk sergilemeleri beklenmektedir. Yarışmada sportmenlik dışı davranış veya kurallarının ihlali Yarışma Komitesi tarafından disiplin cezasına neden olabilir.
A. Sportmenlik dışı Davranış: sportmenlik dışı davranış örnekleri arasında, ancak bunlarla sınırlı değildir:
1. Radyo kullanılmadan herhangi bir sohbet odaları, mesajlaşma, VOIP, sosyal medya üzerinden QSO yapılmış gibi teyid almak.
2. Lisans sınırlamaları dışındaki frekanslar üzerinde katılımcı tarafından çıkış yapmak.
3. Zaman sınırlaması dışındaki band değişiklikleri
4. Çok fazla doğrulanamayan QSO ve doğrulanamayan multipuan
5. Aşırı band genişliği ve kullanılan bandın dışında harmonik oluşturmak
B. Gözlemci programı: Komite, her katılımcıdan, yarışma süresi içinde, bir gözlemcinin ziyaretini kabul etmesini isteyebilir. Yarışma süresi içinde, Komite'nin görevlendirdiği gözlemcinin istasyona tam erişimini sağlamamak, katılımcının diskalifiye edilmesi ile sonuçlanabilir.
C. Disiplin İşlemleri : İhlal durumunda, yarışmacı Komitenin diskalifiye takdirine tabidir.
1. DİSKALİFİYE : Katılımcıların sonuç listesinde yayınlanacak ancak ödül hakkı verilmeyecektir.
2. Komitenin verdiği kararların bildirimleri yarışmacının Log gönderiminde sunduğu e-mail adresine gönderilecektir. Bildirimden sonra yarışma komitesine 5 gün içinde itiraz etmeleri gerekir süre sonunda itiraz edilmeyen kararlar kesinleşir.
3. Katılımcı log tesliminden sonra 30 gün içerisinde kendi isteğiyle log'unu geri çekebilir, konuyla ilgili talimat Yarışma komitesinden alınabilir.
4. Yarışma komitesi log üzerinde kendi incelmesine dayanan herhangi bir log bilgisini değiştirme hakkını saklı tutar.
D. Log Kontrol: Tüm log'lar özel yazılım ve insan sorgusu kullanılarak kontrol edilir .
1. Duplicate / Çift çağrı işareti ile ayn bandda yapılan QSO lar herhangi bir ceza
verilmeden log'dan çıkartılır.
2. Yanlış kayıt edilen değişim bilgili QSO log'dan çıkartılır
3. İki istasyon arasındaki QSO'daki Çağrı işareti hataları yada bir log'da bulunmayan QSO puan değerinde ek ceza verilir.
4. Multi - operatör kayıtları için band değişiklik kurallarını uymayan bilgileri hiçbir ek ceza verilmeden kaldırılır.
XIV. BEYAN-DEKLARASYON: CQ WPX yarışmasına log'unu gönderen yarışmacı, incelemek ve değerlendirmek için CQ WPX Yarışma Komitesi'nin çabalarını ve dikkatini koşulsuz kabul eder;
1) Bu kuralları okudum ve anladım
2) İstasyon ve yeri için amatör radyo yönetmelik ve kurallarına göre çalıştırdığını bunlara bağlı kalmayı kabul eder.
3) Log bilgilerinin halka açık listeleneceğini kabul eder
4) Komitenin diskalifiye ve diğer kararlarının kesin ve resmi olduğunu kabul eder Katılımcı yukarıdaki maddelerin tümünü kabul etmez yada isteksiz ise yarışma katılımına aday olmaz ve log kontrol ve incelenmesi için gönderimde bulunmaz
CQ WPX yarışması için soru ve sorunlarda CQ WPX yarışma yöneticisiyle , [email protected] e-mail ile iletişim sağlanabilir.

13-05-2014 06:03 AM
Bu kullanıcının gönderdiği mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
Mesaj Önizleme  Konuyu Gönder 

Yazdırılabilir Bir Versiyona Bak
Bu Konuyu Bir Arkadaşına Gönder
Bu Konuya Abone Ol | Konuyu Favorilerine Ekle

Foruma Git: