Hello World!
This is a sample MyBB Plugin (which can be disabled!) that displays this message on all pages.

Mesaj Önizleme  Konuyu Gönder 
40-80-160m VERTCAL ANTEN
Yazar Mesaj
TA7OM
Üye

Grup: YM7KA _Uyeleri
Statü: Çevrimdışı
Karma Puanı: 1
40-80-160m VERTCAL ANTEN

40-80-160m VERTICAL

Vertikal antenler alt bantlarda özellikle göndermede oldukça performanslı olduklarını birçok kez yarışmalarda denedim ve gördüm. Ancak 160 ve 80m bantlarının anten boyları oldukça büyük olduğundan bobinlerle boydan kısaltmak gerekiyordu.

Bu anteni yapmak için 10m boyunda fiber balık oltasından yararlandım. Bu boy 40m bandına 1/4 boyuna tam uyduğundan bu bantta kolayca yapılabilir ve kurulabilir oluşu yanında da performası açısından mükemmel bir anten olarak ön plana çıktı. Çok bantlı yapmak için bir bobin kullanmak gerekiyor. Eğer bantlar arasında uzaktan seçim yapmak isterseniz bunun içinde role kullanmanız gerekmektedir.

Vertikal antenlerde özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli faktör en az 4 radyal veya katları radyal kullanmanız gerekmektedir. Örneğin 40m için mono band olarak yapacağınız anten de 1/4 dalga boyunda radyalleri ayrı yönlere çekmeniz gerekmektedir. Yoksa SWR tutmaz.

Ben denemelerimde 1:1 balun kullandım, ancak balun kullanmadan da yaptığım çalışmalarda da aynı performansı aldım. Burada 1:1 balun kullanmamdaki amaç yaydığım paternin daha düzgün olması içidir, empedansı uygunlaştırmak için değil, zaten buradaki empedans 50 ohm a eşit, böyle olmasaydı balunsuz 1:1 SWR oranını yakalamak mümkün olmazdı.

Bobin olarak 4cm çapında PVC boru kullanıyoruz.Bu boru üzerine 64 tur 1,2mm telden sarıp 34 turdan bir uç çıkartıyoruz. Bobinin tamamı 160m için, ara uç ise 80m için kullanıyoruz..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Standart Verticall anten ölçüleri.
160m
1/8= 19.277 m

1/4= 38.553 m
------------------
80m
1/8= 9.459 m

1/4=18.919 m
-------------------
40m
1/8=4.755 m
1/4=9.510 m

73 Ler..
TA7OM
Hüdaverdi GÜNEŞ
ta7om@yahoo.com
http://www.ta7om.com

En son düzenleme: 13-01-2008 08:46 PM TA7OM.

08-01-2008 12:09 PM
Bu kullanıcının gönderdiği mesajları bul Bu mesajı bir cevapta alıntı yap
ta7bb
Yeni Üye
**

Grup: Kayıtlı
Karma Puanı: 0
Cvp: 40-80-160m VERTCAL ANTEN

merhaba hüdaverdi bey nasılsınız.
anten çalışmanız güzel tebrik ederim.
yalnız bir sorum olacak.toprak zemin üzerinde görülen siyak kablo çeklinde görülen topraklama mı radyalmi.
kolay gelsin
de ta7bb

08-01-2008 06:49 PM
TA7OM
Üye

Ömer abi merhaba;

O görmüş olduğun Radyal.. Bu anteni ister 3 band yap ister tek band yap 4 adet 10m boyunda toprak yüzeyine radyal sereceksin. Topraklama yapılırsa çok daha mükemmel olur. Eğer bunun yanında imkan olursa radyal sayısını 64 e çıkartırsan işte o zaman alacağın performansa inanamayacaksın emin ol..
Ben bu anteni tasarlayıp ilk testi Ordudaki Köy Evimizin önünde yaptım. 160m- 80m- 40m de aldığım raporlar inanılmazdı. Yapımı kolay ve ucuza maal olacak bir projedir.

Ayrıca resmin arka tarafında gözüken ip le gerilmiş kablo ise 50 MHZ Delta loop anten dir..

73 Ler..
TA7OM
Hüdaverdi GÜNEŞ
ta7om@yahoo.com

En son düzenleme: 08-01-2008 07:26 PM TA7OM.

08-01-2008 07:16 PM
TA3RC
Yeni Üye
**

Grup: Kayıtlı
Karma Puanı: 0

Hüdaverdi bey Bu radial işini acaba apartman çatılarında uygulasak bir sorun olurmu ? Radialleri çatı kiremitlerinin üstüne serili olsa olurmu ? Birde resimdeki Anten sanırım Mono ? Role göremedin buvat kutusunda.

04-12-2008 05:27 PM
TA7OM
Üye

Merhaba;
Bu radyalleri çatı kiremitlerinin üzerine serebilirsin hiç sorun değil. Buradaki buvat kutusundaki 1:1 balun. Resimler bu anteni ilk tasarladığım zamanki testlerden kalma asıl uygulamalarda role düzeneği kullandım ve sonuçlar mükemmel derecede güzel. Tek sorun Verticall antenlerde dinlemede biraz fazla QRM alması. Tabiki şehir dışlarında bu sorun da en aza iniyor. Bunun dışında gönderme de dipol antenlere göre çok daha iyi.

73 Ler..
TA7OM
Hüdaverdi GÜNEŞ
ta7om@yahoo.com
05-12-2008 09:07 AM
Mesaj Önizleme  Konuyu Gönder 

Yazdırılabilir Bir Versiyona Bak
Bu Konuyu Bir Arkadaşına Gönder
Bu Konuya Abone Ol | Konuyu Favorilerine Ekle

Foruma Git: