Haberler

HaberlerYM7KA 'dan Haberler   
TRABZON BELEDİYESİ

TRABZON BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET

      TRAC Trabzon Şubesi olarak uzun zaman önce planladığımız Trabzon Belediyesi Ziyareti 05.02.2010 günü gerçekleştirdik. 

Sayın Belediye Başkan Başkanımız Gümrükçüoğlu'na TRAC ve Şubemiz ve çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Başkan Gümrükçüoğlu çalışmalarımızın bu kadar büyük olduğunu bilmediğini kendiseine bir takım bilgiler verildiğini söyledi ve en kısa zamanda bu çalışmaların kaynağı olan TRAC Trabzon Şubemizi ziyaret edeceğini söyledi.


     Oldukça samimi  ve sıcak bir ortamda geçen bu ziyaret  esnasında bizlere göstermiş olduğu ilgiden dolayı Sayın Trabzon Belediye Başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'na teşekkür ediyoruz.

TRAC TRABZON ŞUNESİ    

 

 

...


Gönderen TA7OM, Salı, 16 Şubat 2010 01:02, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TRAC TRABZON ŞUBESİNİN ACI KAYBI!

TB7CVJ-Haydar KÜÇÜK(S.K.) Vefaat Etmiştir

      TA7AL Yalçın KÜÇÜK ve TB7EK Erkan KÜÇÜK'ün babaları, TB7CVJ 28/01/2010 gece geçirdiği kalp krizi sonucu vefaat etmiştir. Allahtan rahmet,  Ailesine başsağlığı dost ve akrabalarına sabır diliyoruz.

      Cenazesi Erdoğdu Mahhallesi Camiinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır.

 TRAC TRABZON ŞUBESİ

...


Gönderen TA7OM, Çarşamba, 27 Ocak 2010 18:56, Yorumlar(2), Hepsini Oku
2010

...


Gönderen Yönetim, Perşembe, 31 Aralık 2009 00:24, Yorumlar(0), Hepsini Oku
BİLİM SANAT ÖĞRENCİLERİNİN ZİYARETİ

GELECEGIN BILIM ADAMLARI TA7KA'YI ZIYARET ETTI

      Trabzon Bilim Sanat Merkezi örgencileri (45 öğrenci ve 10 öğretmen)TA7KA yı ziyaret etti.Ögrenciler ve ögretmenlerden olusan topluluğa Şube Başkanı TA7N, Ayhan ERDAL tarafından TRAC ın amacı ve faliyetleri hakkında bilgiler verildi.

      Amator telsizcilik ve telsiz haberlesmesi ile hem teorik bilgiler verilirkenzaman zamanda uygulamalar yapılarak gelecegin bilim adamlarına eglenceli bir ziyaret yasatıldı.

      Gerek ögrencilerden gerekse öğretmenlerden gelen sorular cevaplandı.7092 den yapılan yurt içi qso lar cocukların cok ilgisini cekti.

...


Gönderen Yönetim, Pazartesi, 07 Aralık 2009 19:04, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Trabzon'da Heyelan

TRAC YİNE ORADAYDI!


      21.11.2009 Comartesi günü Sabah saatlerinde Trabzon Deliklitaş mevkiin de meydana gelen heyelan nedeniyle iki kişi hayatını kaybetti. Aşırı yağış sonucunda yamaçtan kopan yaklaşık otuzton ağırlığında taş bir evin üzerine düşmesi sonucu evde uykuda bulunan iki kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

     Resmi bir çağrı olmamasına rağmen olaydan hemen sonra kaza yerine gelen TA7OM, Hüdaverdi Güneş ve TA7Q, Bülent ERCELEP sivil savunma ile birlikte haberleşme nin yanında bedensel olarak ta çalışmalara başladık. Müdür ve Şef dahil altı kişiden oluşan Trabzon Sivil Savunma ile birlikte araç çıkmayan  ve yaklaşık 500 metrelik dik bir yamaçta bulunan olay yerine malzemelerin taşınması ile başladık. Sivil Savunma dan üç arkadaş kuurtarma çalışmasını ve organizasyonunu sürdürürken Kayanın tam altında kalanları alınması için kullanılacak ve oldukça ağır olan havalı kaldıraç plakaları hava tüpleri ve diğer alet edevatları yukarıya çıkartmaya başladık. Daha sonra yardıma gelen Trabzon Trac Üyesi TA7AO, TB7BL, TB7EM, TA7N ve TA7K ile birlikte Haberleşmenin yanında bedensel olarak hiçdurmadan yağan yağmura aldırmadan yapılan çalışma neticesinde Kayanın altında kalan ve maalesef kaybettiğimiz vatandaşlar bulundukları yerden çıkartıldı.

     Bu çalışmada belirtmeden geçemeyeceğim çok önemli bir husus ta birilerinin sadece görüntü aldırmak için oraya gelmiş olmaları çok ilginti!

     Böylelikle TRAC'ın sadece haberleşme ile değil bedensel olarak ta insanların imdadına koşmuştur. Ölenlere allahtan rahmet, Kalanlara baş sağlığı diliyoruz.

TRAC TRABZON ŞUBESİ

...


Gönderen TA7OM, Pazartesi, 23 Kasım 2009 02:59, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Awardlar

TA7KA 2008 YILI AWARDLARI GELDİ

    TA7KA Olarak 2008 yılında katıldığımız yarışmaların awardları elimize ulaştı. Normal olarak gelmesi gereken awardlar olmasına rağmen büyük yarışmalarda elde edilen dereceler ve hak kazanılan awardlar elimize geçmiş oldu.

Bu yarışmalarda bizlere destek olan herkese teşekkür ederiz..

...


Gönderen Yönetim, Çarşamba, 18 Kasım 2009 08:22, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Jamboree

Jamboore Çalıması Yapıldı


      17-18.10.2009 Günü Trac Trabzon Şubesi, Trabzon izcileri ile Jamboore çalışması yapmıştır.     Hava durumunun da oldukça güzel olması nedeniyle oldukça ilgi toplayan bu çalışmada, Şubemiz İlköğretim okullarından gelen izcileri TRAC Trabzon Şubemizde buluştular. İzci öğrenci ve liderlerinden oluşan grup istasyonumuzdan Türkiyenin diğer bölgelerinde bulunan izcileri ile havadan buluşturdu.İzci öğrencilerimiz uzun zaman unutamayacakları bir gün yaşadılar.


...


Gönderen TA7OM, Cuma, 23 Ekim 2009 03:46, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ARTVİN Şubesi Ziyareti

TRAC ARTVİN ŞUBESİNİ ZİYARET ETTİK!

        Uzun zamandır Şube Merkezi ve Amatör Telsizcilik faaliyetleri olarak kullanılacak yer konusunda sıkıntı yaşayan, bu neden ile bir kaç ay önce şubemize gelen Sayın Artvin Şube Başkanı TA9EG Hasan bey ile yaptığımız istişareler sonucunda Trabzon Şubemiz tarafından İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünden alınan Konteynır tipi yapıdan, yapılacak bir yazışma ile Artvin Şubemize de sağlanabileceği ve bu konuda yardım edebileceğimizi belirtmiş idik. Gerek bizim yaptığımız girişimler gerek ise kendilerinin yapmış oldukları girişimler neticesinde  bizim de kullandığımız bu yapıdan Trabzondan alınarak ARTVİN'e götürüldü. Şubenin kullanımına sunulan Eşsiz doğa manzaralı araziye yerleştirilen yapı düz yeri bulunmayan ilin en yüksek noktasına şubenin gayretleri ile konulmuştur.


      TRAC Trabzon Şubesi (TA7OM-TA7N-TA7K-TA7X-TA7CM) olarak kendilerine bu güzel kazanımlarından dolayı kutlamak ve yapılanma esnasında karşılaşacakları zorluklar konusunda ne tür yardımlarda bulunabileceğimizi değerlendirmek amacı ile 18.10.2009 günü bir ziyarat gerçekleştirdik. Artvindeki arkadaşlarımızın Misafirperliği bizleri oldukça mutlu etmiştir. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

...


Gönderen TA7OM, Pazar, 18 Ekim 2009 08:08, Yorumlar(0), Hepsini Oku
IRC Kuponları

IRC (International Reply Coupons) 

      IRC uluslar arası gönderilerde geri gönderim için posta zarfları içerisinde alıcıya gönderilen ve para yerine geçen, gönderinin alıcı tarafından para ödemeden geri göndermesi için kullanolan Kuponlardır. Şu anda  dolaşan bu kuponlar 31 Aralık 2009 dan itibaren tedavülden kalkacak ve 2.10$ değerinde  yeni bir versiyonu çıkacaktır. Bu zamana kadar elinizde bulunanları bir an önce kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde  2010 yılı başından itibaren kullanamayacaksınız.

      Herkese bol DX li günler!

      TA7OM, Hüdaverdi GÜNEŞ

...


Gönderen TA7OM, Çarşamba, 07 Ekim 2009 18:21, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Depreme Hazırlık

Depreme Hazırlık Semineri

     İl Sivil Savunma Müdürlüğü'nün tertip ettiği, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Ensititüsünün yürütttüğü Depreme Hazırlık Uygulamalı Seminere TRAC TRABZON ŞUBEMİZ Resmi olarak davet edilmiştir. Şubemizin beş kişi ile temsil edildiği ve 2 gün süren seminerde Deprem Simülasyon aracında uygulamalı eğitim ve Trabzon Belediye Meclis Salonunda ise teorik bilgiler verilmiştir.

 

...


Gönderen TA7OM, Perşembe, 01 Ekim 2009 17:15, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TA7KA İftar Yemeği

Trac Trabzon Şubesi İftar Yemeğinde Buluştu


     
Trac Trabzon şubesi üyeleri her yıl olduğu gibi bu yılda şube merkezinde iftar sofrasında bir araya geldiler.Kaynaşmanın ve birlikteliğin ramazan dolayısıyla bir başka olduğu bu yemek te uzun zaman unutulamayacak anılarla yenmiş oldu.


...


Gönderen TA7X, Perşembe, 17 Eylül 2009 04:29, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Trabzon Role Frekanslarında Değişiklik

TRABZON ROLE FREKANSLARINDA DEĞİŞİKLİK

    Yaklaşık 1 yıldır enerji sorunu nedeniyle devre dışı kalan Zigana Rolesi tekrar aktif edildi. Yıllardır 145.625 frekansında hizmet veren bu role aynı yere TC Karayolları tarafından kurulan sistemin enterferansına maruz kalması üzerine, Trabzon Hıdırnebide bulunan 145.750 frekansı ile yer değişikliği yapıldı.

    02.08.2009 Pazar günü 2650mt bulunan Ziganaya sabahın erken saatlerinde TA7OM, TA7CM, TA7L, TA7P, ve TA7K ile birlikte haraket ettik. Bir ay önce enerjinin bölgeye verilmesi üzerine çalışmaya başlayan rolede yüksek bir sağırlaşma başlaması üzerine kontrol etmek üzere 1,5 saatlik yolculuktan sonra zirveye ulaştık. Yaptığımız denemelerde Rolenin giriş frekansı olan 145.025 te aynı noktaya yeni kurulan  sistemlerin harmoniklerinin tamamı ile kapladığını gördük.  Bunun üzerine yapılacak tek çözümün frekans değişikliğinden geçtiğini anlamamız üzerine derhal TA7P ve TA7OM olarak Trabzon Hıdırnebi Yaylasında bulunan Rolenin 145.750 ye ayarlı Cavitylerini almak üzere  haraket ettik. 2 saatlik yolculuktan sonra Hıdırnebiye ulaşıp bu rolenin frekansını 145.625 olarak değiştirip yanımızda getirdiğimiz Zigana nın Cavitylerini buraya takarak zamanla yarışırcasına gerekli testleri süratli bir şekilde yapıp Ziganaya doğru tekrar haraket ettik. 

     Yaklaşık 5 saat sonra Ziganaya vardığımızda hava iyice soğumuş Ağustosta Montla bile üşümeye başlamıştık. Burada frekans çevrimi için gerekli frekans yüklemelerini yapmaya başladık. Ancak frekans yüklemelerinde yanımızda götürdüğümüz laptop bilgisayarda gerekli programın olmadığını gördüğümüzde soguk havada buz gibi terlemeye başlamıştık. Derhal TA7KA'da test için bekleyen TA7CF ile temasa geçerek Şubede bulunan Program Laptopunu Zigana Dağına bir şekilde getirmesini istedik. TA7CF  yanına aldığı TA7SO ve TB7EM ile birlikte Program için istenen  Laptopu yanlarına alarak haraket ettiler. Zigana zirveye ulaştıkların da saatler 20:30 olmuştu. Programı yükleyip test işlemlerini bitirdikten sonra dönüş için hazırlıklarımızı tamamlayıp yola koyulduk.  Yaptığımız işlemlerin sonuçlarını da almaya başladığımızda bu çok yorucu geçen günün yorgunluğu bir anda üzerimizden çıkmış ve tepeden mutlu bir şekilde ayrılmış olduk.1.5 saatlik tolculuktan sonra merkeze geldik.

      Bu çalışma bir günde gerçekleştirilen büyük kollektif ve imece usulü çalışmalardan bir örnek oluşturmakta idi. Burada anlatılmayan kelimelere sığmayacak işlemleri ve çekilen eziyet ve cefaları da düşünürsek Özverinin ve Gerçek Amatör Telsizcilik ruhunun nasıl olması gerektiğini göstermektedir.

145.750 Zigana Rolesi (Yayılım haritaları için tıklayınız)

145.625 Hıdırnebi Rolesi (Yayılım haritaları için tıklayınız)

Bu iki Role birlikte Tandem çalışmaktadır. Hangisine girerseniz diğer roleden de sesiniz çıkar.

TRAC TRABZON ŞUBESİ

 

 

...


Gönderen Yönetim, Salı, 04 Ağustos 2009 08:41, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Rize 145.725 Rolesi

Rize 145.725 Rolesi Yenilendi.

      TRAC Trabzon Şubesi olarak 2009 Yılı Rize Şube Başkanı TA9Q Hasan MUHACİROĞLU'nun yardım talebi üzerine yaklaşık 3-4 senedir çalışmayan Rize Isırlık Tepede bulunan 145.725 Rolesi Trabzon Şubemiz tarafından tamamıyla yenilendi.

 

      Şubemiz tarafından hazırlanan Yeni Cavity Filtre ve Role Cihazı mevcut frekansa göre ayarlanmış ve test edilmiş olarak  26.07.2009 tarihinde Rize'ye haraket edildi.  TA7OM, TA7N ve TA7Q  Sabah erken saatlerinde Trabzondan çıktık ve Rize'de TA9KA da arkadaşlarımız bizleri karşıladılar. Gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra Isırlık Tepeye doğru Haraket ettik, aşırı yağışlardan zarar gören yolda zorlu yolculuktan sonra çalışma yapılacak alana vardık.  Uzn süren çalışma neticesinde uzun zamandan sonra Repeateri aktif ettik.  Oldukça performanslı çalışması bu yorgunluğumuz bir anda çıkmış oldu. Trabzondan dahi el telsizleri ile girilebilen Role  bölgeye hayırlı olmasını diliyoruz.

 

 

TRAC TRABZON ŞUBESİ

 

...


Gönderen TA7OM, Salı, 28 Temmuz 2009 20:33, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TB7CVG

TRABZON'UN  ACI KAYBI

TB7CVG (S.K)

     TRAC Trabzon Şubesi üyelerinden TRT Trabzon Bölgeden yeni emekli olan TB7CVG Murat Ali YAZICIOĞLU Geçirdği Kalp Krizi sonucu hakkın rahmetine kavuştu.

     Aynı zaman da  Muhtarı olduğu Şana/ Ayazma Köyünde bugün İlkindi Namazına müteakip toprağa verilecektir. Ailesinin, Dost ve akrabalarının, TRAC Trabzon Şubesinin ve Amatör Telsizci camiasının başı sağolsun.


TRAC TRABZON ŞUBESİ

...


Gönderen Yönetim, Pazar, 19 Temmuz 2009 18:43, Yorumlar(0), Hepsini Oku
1.TRABZON ULUSLARARASI HAVACILIK FESTİVALİ

                           TRAC Trabzon Şubesinden Haberleşme Desteği

               
      Daha önce ilan edildiği üzere İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından tertip edilen Trabzon 1. Uluslar arası Havacılık Festivalinde Haberleşme desteği vermemiz Resmi olarak talep edilmiş idi. Programa göre, Cuma günü Trabzon merkezde açılış Töreni ile başlanacak idi. Ancak Törenin başlama saatinde Karadeniz'in ıslak yüzünün tekrar ortaya çıkması üzerine açılış törenleri iptal edildi. Yağmurun akşam saatlerinde hızını artırması üzerine aktivitenin tamamen iptal edildiği duyuruldu. TRAC olarak  her ihtimale hazırlıklı olmak amacı ile planımızda bir değişikliğe gitmedik.

           
      Cumartesi sabah Güneşli ve Açık bir hava bizleri karşıladı. Festivalin Uzun Göl kısmının devam etmesi kararı alındığı bilgisi üzerine tüm ekipmanlarımızı alarak derhal bölgeye ekip olarak hareket ettik.  İlk gün Yapılan atlayışlar, Delta kanat, Para Planör uçuşları ve Akrobasi gösterileri ile bitti.  Gece olduğunda Tüm vadiyi inleten Karadeniz müzikleri yakılan meydan ateşi ve o coşkulu eğlenceye dayanamayan Sporcular Gece atlayışı yapmak üzere 45 dakilalık uzaklıktaki 2500 metreye tırmandılar. Planda olmayan ve oldukça tehlikeli olan bu atlayışa 2 Yamaç Paraşütçü katıldı gecenin karanlığında iniş esnasında yaptıkları ışık oyunları aşağıda bekleyenleri adeta büyüledi. Sorunsuz olarak meydan ateşinin yanına iniş yaptılar.

      Pazar Günü de havanın iyi oluşu sabahın erken saatlerinde Kıbrıs Ekibinin atlayışı ile başladı. Saatler ilerledikçe yoğun atlayışların ve Çeşitli gösterilerin yapılması ile devam edildi. Atlayışlar esnasında bir talihsiz olay yaşanması bir anda bölgenin soğuk havasının dahada soğumasına neden oldu. Bu olayda yaralanma ile atlatıldı. Öğleden sonra rüzgarın hızını artırması üzerine kapanış töreni ile bitirildi. Sporcular arasında bulunan Amatör Telsizci arkadaşlarımızda vardı. TA7W, TA5BS, TB5YN, TB5AD, Ayrıca son sınavda Amatör olan henüz çağrı işareti belli olmayan Mustafa Güler.

            
      Bütün bunların yanında TRAC Trabzon Şubesi olarak, İki Operatör Zirvede (TA7N, TB7L) , Beş Operatör İniş alanında (TA7OM, TA7K, TA7Q, TA7AO, TA7SO, TA7TT) telsiz haberleşmesini yürüttü. Tüm haberleşme bölgeye kurulan Mobil Repeater ve Simplex frekanslardan düzenli ve sorunsuz bir şekilde yapıldı.

TRAC TRABZON ŞUBESİ

...


Gönderen TA7OM, Pazartesi, 11 May 2009 08:55, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Sınav Sonuçları

                                                 Sınav Sonuçları Açıklandı;

   BTK Samsun Bölge Müdürlüğün de yapılan Bahar dönemi Amatör Telsizcilik Sınavı Resmi sonuçları açıklandı.

http://www.tk.gov.tr/Basin_Duyurular/Duyurular/sinav-sonuclari/samsun.htm

...


Gönderen TA7OM, Pazartesi, 04 May 2009 21:12, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TRAC Artvin Şubesi

                                             TRAC Artvin Şubesi Ziyareti


                 

 Geçen hafta başında  Amatör Telsizciliğe yeni başlayan  illerimiz den olan Artvin'e iş nedeniyle gittim. İşlerimi hallettikten sonra Artvin şubemizin üyeleriyle yüz yüze tanışma fırsatı buldum. Amatör Telsizcilik konusunda  bir hayli  hevesli ve heyecanlıydılar:)). Ben bugüne kadar edindiğim tecrübelerimi ve tavsiyelerimi aktardım. Dernek sorunları hakkında ve  karşılıklı olarak yardımlaşabileceğimiz konular hakkında konuştuk. Bana gösterilen yakınlık için başta TA9O Hasan,TA9V Hamit,TB9BV Şevki,TB9K Zekeriya beylere teşekkür ederim.

 

TA7N, Ayhan ERDAL

TRAC Trb. Şb. Başk.

...


Gönderen TA7OM, Cumartesi, 02 May 2009 07:46, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ARI DX Contest

    2008 ARI DX Contest sonuçları açıklanmış ve TA7KA Multi Operatör Multi Band kategorisinde TOP 10 Listesine girmiştir. Sadece üçte birlik bir zamanında çalıştığımız dünyanın popüler yarışmalarından biri olan ARI DX Contest de ülkemizden TC3EC istasyonu da dereceye girmiştir. Tebrik ediyoruz.

 

...


Gönderen TA7OM, Pazartesi, 27 Nisan 2009 12:25, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TA7A

                                           TA7A Sedat MELEK'in aramızdan ayrılmasının ardından bir yıl geçti.

                      

     24 Nisan 2008 Günü geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden TA7A Sedat melekin aramızdan ayrılışının ardından bir yıl geçti. Eksikliğinin hissedilmediği bir günün olmadığı, hatıraları ile dolu bir yılı geride bıraktık. Bıraktığı eserleri daha da ileri götürmek için verdiğimiz sözleri hiç unutmadık ve yolumuza hızla devam ediyoruz. Sen rahat uyu!!

      Saygı ile anıyoruz!

      TRAC TRABZON ŞUBESİ

...


Gönderen TA7OM, Perşembe, 23 Nisan 2009 22:51, Yorumlar(0), Hepsini Oku
KURS

                               Amatör Telsizcilik Kursu

    04.05. 2009 tarihinde BTK Samsun Bölge Müdürlüğün de yapılacak olan Bahar dönemi Amatör Telsizcilik imtihanına hazırlık amacı ile şubemizde Kurs düzenlenmiştir.  19.04.2009 Pazar Günü 13:00 da başlayacak olan kursa katılmak isteyen adayların belirtilen saatte şubemizde olmaları gerekmektedir.

 

    TRAC Trabzon Şubesi

...


Gönderen TA7OM, Perşembe, 16 Nisan 2009 08:33, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Amatör Telsizcilik Sınavı

                                                                             Amatör Telsizcilik Sınavı


                                                       


     2009 Yılı ilk yarıda yapılması gereken Amatör Telsizcilik Sınavları Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Telsiz Müdürlüğüne devri gerçekleşemediği için son bir defa ve sadece BTK Bölge Müdürlüklerin de yapılacaktır. Sınava katılacak olanlar hazırlayacak olan belgelere buraya tıklayarak ulaşabilirler.


Sınav yapılacak yerleri ve zamanların ı öğrenmek için buraya tıklayınız

...


Gönderen TA7OM, Perşembe, 16 Nisan 2009 08:21, Yorumlar(0), Hepsini Oku
1.ULUSLAR ARASI HAVACILIK FESTİVALİ

TRABZON'DA 1. ULUSLARARASI HAVACILIK FESTİVALİ


  
   Bu yıl Trabzon İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünün organizasyonunda  8-9-10 Mayıs 2009 tarihinde 1. Uluslararası Havacılık Festivali düzenlenecektir. Festival Trabzon Çaykara İlçesi Uzungöl Beldesinde yapılacaktır. TRAC Trabzon şubesinin de resmi olarak davet edildiği. 09.04.2009 günü Trabzon Valisi Nuri OKUTAN Başkanlığında yapılan toplantıya, İl Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Gençlik ve Spor İl Müdürü,  DHMİ Başmüdürü ile Belediye Başkan Yardımcısı ve TRAC Trabzon Şubesi Başkanı TA7N,Ayhan ERDAL katılmıştır.

  Toplantıda TRAC Haberleşme Unsuru sıfatı ile gösterilmiş ve Organizasyon hakkında bilgi verilmiştir.

TRAC Trabzon Şubesi
...


Gönderen TA7OM, Cuma, 10 Nisan 2009 05:51, Yorumlar(1), Hepsini Oku
ITALYA'DA DEPREM

Tüm Amatörler Dikkat ...

İtalyada meydana gelen deprem için Acil Frekanslar bildirildi;
(6 Nisan, 2009) -
İtalya'nın
merkezinde bulunan Abruzzo bölgesinde 5,8 ve 6,3 arasında büyüklüğü olan bir deprem olduğu, 7045 ve 3640 kHz frekanslarının Acil Hal Haberleşmesi için kullanıldığından bu frekansın boş bırakılması bildirilmiştir. http://www.arrl.org/?artid=8873 ...


Gönderen TA7OM, Pazartesi, 06 Nisan 2009 20:39, Yorumlar(0), Hepsini Oku
BTK Başkanı ile Yapılan Görüşme

Trabzon İlimizde Yapılan BTK Semineri

  27 Mart 2009 Günü Trabzon İlimizde BTK Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kumru Samsun Bölge Müdürlüğü tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesinde Baz İstasyonları Kaynaklı Elektro Manyetik Işınım ve Yeni Nesil İletişim Teknolojileri konulu  panel düzenlenmiştir.

  Bu panele TRACKaradeniz Bölgesi Şubeleri de davet edilmiştir. 

  Panelnedeniyle Trabzon İlimize gelen BTK Kurul Başkanı Sn. DR. Tayfun ACRER ile bir süre görüşme fırsatı bulduk. Yaptığımız görüşmelerde binlerce arkadaşımızın merakla beklediği Amatör Telsizcilik Sınavları, taslak Telsiz Yönetmeliği Amatör Telsizcilik Yönetmeliğindeki kaygılarımız ve taslaklarda değişmesini istediğimiz konu başlıklarını ilettim. Bizim BTK daki toplantıda takdim ettiğimiz 22 maddelik  düzenlemeyi  ve Düzeltilmiş Amatör Telsizcilik taslak Yönetmeliğini içeren dosyayı sn. ACARER’e takdim ettim. Kendisi de aynı gün akşamı ilimizde  bulunan BTK Bölge Müdürleri ile Amatör Telsizcilik Yönetmeliği gündem maddeli  Genel Bir Toplantı Düzenleyeceğini ve konuları değerlendirecekleri söylediler. 


TA7OM, Hüdaverdi GÜNEŞ

...


Gönderen TA7OM, Pazartesi, 06 Nisan 2009 18:21, Yorumlar(0), Hepsini Oku
BTK

  Şubemiz davetlidir. Gitmek isteyen Amatör arkadaşların 27 Mart Cuma günü KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde hazır bulunmaları önemle rica olunur.

TRAC TRABZON ŞUBESİ
...


Gönderen TA7OM, Salı, 24 Mart 2009 20:35, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Russian DX Contest    TRAC Trabzon Şubesi olarak TC7KA çağrı işareti ile bu hafta sonu yapılan Russian DX Conteste MOST (Multi Operatör Tekcihaz) kategorisinde katıldık. Contesti 1391 QSO 3243424 puanla tamamladık. 21 Mart Cumartesi 12:00 GMT de başlayan ve Pazar 12:00 GMT de biten yarışmada Özellikle  20m de uzun zamandır görmediğimiz derecede şartların kötü oluşu çok şaşırtıcı oldu. Daha önceki haftalarda Amerika ve Japon istasyonlarının Local istasyon gibi duyulduğu bölgemizde DX istasyonlar yönünden sönük geçti. Ancak çalışmasını yaptığımız yarışmanın amacı doğrultusunda Rusya istasyonlarının daha yüksek puan vermesi bizler için avantajlı olmuştur.
  
    Yarışma esnasında bizleri yanlız bırakmayan ve yarışmayı en azından yakından izleyen arkadaşlarımıza özellikle teşekkür ederiz.   TRAC Trabzon Şubesi
...


Gönderen TA7OM, Pazar, 22 Mart 2009 19:41, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Çanakkale 1918

  Ey ecdadımız ...Sizleri Rahmetle , Minnetle anıyoruz..
 
18 Mart 1918 Çanakkale..

...


Gönderen TA7OM, Çarşamba, 18 Mart 2009 20:28, Yorumlar(0), Hepsini Oku
EA PSK 31 Contest   TA7KA Trac Trabon Şubesi olarak
EA PSK 31 Conteste Multi Operatör All Band kategorisinde katıldık. 455 QSO ile tamamladığımız yarışmanın oldukça  başarılı geçmiştir. Katılan operatörler. TA7AO, TA7Q, TA7CM, TA7OM
...


Gönderen TA7OM, Çarşamba, 18 Mart 2009 08:59, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TA7KA 40m Rotary Dipol

   Yağmurlu ve Soğuk bir hafta sonunun çok güzel bir Anten Projesi, 40m Rotary Dipol.

   Rotary Dipolümüz bitirilip yerine takıldığında hava iyice kararmıştı.   İş bitiminde ilk mikrofonu TA7AO İsmail abi aldı. İlk QSO TA1GL ile başladı ve devam etti. Alınan raporlar ise bizim tüm hafta sonu bu anten için harcadığımız eforu ve akabinde yorgunluğumuzu çıkarttı.   Yapılış aşaması aslında oldukça kolay geçti. Tüm ayrıntıları Projeler kısmında yayınlanmış olan antenimizin toplam boyu kurulacak yerdeki yerden yüksekliğine göre birkaç cm değişse bile 9,82m dir. Kanat uçlarında yıldız kullanılmaz ise +60cm daha uzun olmaktadır. Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin.

TRAC Trabzon Şubesi.
...


Gönderen TA7OM, Pazar, 01 Mart 2009 19:07, Yorumlar(4), Hepsini Oku
IV3MUR Cesareden Sürpriz!

IV3MUR nun TA7KA ile 15.02.2009 günü Perseus SDR Transceiver ile yaptığı görüşmeyi kaydederek bizlere gönderdi. TA7KA da bulunan TA7AO ile yaptığı görüşmede (Karadenizin Sesli Radyosunun) TA7KA'nın İtalyadan duyulan sinyal kalitesi takdire değer nitelikte.
Teşekkürler Cesare!..

...


Gönderen TA7OM, Çarşamba, 18 Şubat 2009 09:33, Yorumlar(1), Hepsini Oku
TRABZON VALİMİZE ZİYARET


TRABZON VALİMİZE BAŞSAĞLIĞI VE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ    
      29 Ocak 2009 Günü Sayın Trabzon Valimize, TRAC Trabzon Şubesi olarak geçtiğimiz hafta yaşadığımız Çığ Faciası sebebi ile Başsağlığı ve Geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Bölgede yaşanan çığ felaketinde grubun arasında bulunan Amatör Telsizciler tarafından duyurulmasının yanında, olay yerindeki  aktif rolleri ile birlikte ilk yarım saat içerisinde Şubemizin bölgeye kurduğu Mobil Role sistemi üzerinden yapılan afet haberleşmesinin ne kadar önem arzettiği ve bundan sonra bölgede olabilecek bu veya benzer olaylarda haberleşmenin sağlanmasında neler yapılabileceği konuşuldu.

    Yaklaşık 4 senedir Zigana dağında bulunan ve TRAC Trabzon Şubemiz tarafından kurulan R1 Rolesinin 6 ay önce yeraltı enerjisinin kesilmesi nedeniyle, aynı noktada bulunan TRAC vediğer kurumların sistemleri devre dışı kalmış idi.

    Durumun düzeltilmesi için yaptığımız görüşmelerde 12 km lik yer altı kablosunun değişimi ve bölgeye Karayolları tarafından kurulan yeni sistemi Müteahit firma zamanında bitirememesi sebebi ile bu kış Kurumların roleleri ile bizim de rolemiz çalışamamıştı. 700km karelik bir bölgeye hitap eden, İç Anadoluyu Karadeniz bölgesi ile haberleştirme görevi de bulunan Sistemin enerjisinin çok kısa bir süre içerisinde devreye verilebilmesi ve bunun yanında Enerjinin devreye verilmesine kadar Özellikle 01.02.2009 Pazar günü bölgede yapılacak ve Sayın Valimizin de katılacağı anma törenlerinde Mobil Role sistemlerinin çalıştırılması karşılıklı olarak, uygun olacağı müteala edilmiştir.

TRAC TRABZON ŞUBESİ
   
   
...


Gönderen TA7OM, Perşembe, 29 Ocak 2009 19:58, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Trabzon Polis Okulu

Trabzon Polis Okulu Öğrencilerine, Telsiz Haberleşmesi ve Amatör Telsizcilik Semineri verildi.


Trabzon Polis Okulundan gelen talep üzerine, daha önce kararlaştırdığımız 28 Ocak 2009 Çarşamba günü Öğrencilere Telsiz Haberleşmesi ve Amatör Telsizcilik başlıklarında TRAC Trabzon Şube Merkezimizde Uygulamalı seminer verilmiştir. 23 Polis Okulu öğrencisine Telsiz Haberleşmesinde Role Kullanımı, Rolelerin çalışma şekilleri. Kısa Dalga üzerinden yapılan Haberleşme şekilleri (RTTY, PSK ve SSTV) Antenler ve çalışma frekansları  ile Amatör Telsizcilik  hakkında geniz bilgiler verilerek öğrencilerin ilerki meslek hayatlarının bir parçası olacak olan Telsiz ve Sistemlerini daha iyi tanımaları sağlanmıştır. Gençlerimizin oldukça merak gösterdiği Amatör Telsizcilik konusunda da eğitimlerimiz devam edecektir. Gençlerimize Mesai saatleri içerisinde zaman ayıran TA7AO ve TA7Q e teşekkür ediyoruz.TRAC TRABZON ŞUBESİ

...


Gönderen TA7OM, Çarşamba, 28 Ocak 2009 02:29, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TRABZON ZİGANADA ÇIĞ

TRABZON ZİGANA DAĞINDA CIĞ FELAKETİ YAŞANDI


   25 OCAK 2009 Günü Trabzon Zigana Dağında Yürüyüş yapan bir grup  üzerine çığ düştü. Meydana gelen olay sonucunda 10 Kişi Hayatını kaybederek 6 kişi de yaralı olarak kurtarıldı. Hayatını kaybedenlerin arasında bulun TB7CAM(TA7CAM) çağrı işaretli, Trabzon numune  hastahanesinde gorevli doktor ve aynı zaman da Amatör Telsizci olan Dursun İNAN da vardı. Ölenlere Allahtan Rahmet geride kalanara da başsağlığı diliyoruz.
   Aynı gün sabah Geniş Alan çalışan ve Hıdırnebi yaylasında bulunan 145.750 Rolemize bakım yapmak ve bölgeden kaynaklanan enterferans sorununu çözmek üzere sabah saatlerinde TA7OM, TA7N, TA7P ve TA7Q ile birlikte yedek role de dahil tüm ekipmanlarımızı yanımıza alarak Hıdırnebi yaylasına doğru haraket ettik. Rolenin yanına vararak çalışmaya başlamak üzere aracımızı boşalttığız esnada Ziganada çığ felaketi meydana geldiği haberini aldık.  Yaklaşık 4 senedir Zigana dağında bulunan 145.625 rolesi yaklaşık 6 ay önce yeraltı enerjisinin kesilmesi nedeniyle devre dışı kalmış idi. 12 km lik yer altı kablosunun değişimi ve bölgeye Karayolları tarafından kurulan yeni sistemi Müteahit firma zamanında bitirememesi sebebi ile bu kış Kurumların roleleri ile bizim de rolemiz çalışamamıştı.
 Olay bölgesinden ilk haberleri aynı zamanda dağcı olan TA7MO Trabzon Erzurum arasında kurulu bulunan geniş alan DX Role sistemine yine Bayburt üzerinden Erzuruma bağlı olan Erzincan Rolesine girerek Ambulans, Arama kurtarma ekibi gibi acil ihtiyaçları Erzuruma aktardı, Erzurum da Trabzona aktararak ilk haberleşmeler sağlandı. Bölgeye haraket eden Trabzon Sivilsavunmaya ilk bilgiler iletilerek afet koordinasyonunu sağlayan makama iletildi.

    Bölge ile şehir arasında haberleşme kesintisini ortadan kaldırmak üzere bulunduğumuz mevkiden olay yerine hareket  ettik.Aracımızı bolgeye hakim bir tepeye cıkarıp 145.625 rolesini burada aktif ettik. Role Sivil savunma ekipleri ve arama kurtarmada gorev yapan dağcı grubları arasında haberleşmeyi sağladı.
   TA7MO-TB7WP  ve TB7J olay yerinde  hem kurtarma calısmalarına katıldılar hemde bize oradaki gelişmeleri aktardılar. Daglık arazilerde dx calısan roleler bu gibi durumlarda  ne kadar onemli oldugu bir kez daha anlasıldı.Hayatını kaybedenlere Allah tan rahmet yakınlarına bassaglıgı diliyoruz.

TB7CAM-Dr. Dursun İNAN(SK.)                                                             
                                                                 TRAC TRABZON ŞUBESİ 

...


Gönderen TA7OM, Pazar, 25 Ocak 2009 05:03, Yorumlar(0), Hepsini Oku
JA1PBV/KI6TIVJA1PBV Dan (Ito Sadao) 13.01.2009 tarihinde TRAC Trabzon Şubemize gelerek Dijital ve CW Modlarında Amatör çalışmalar yapmaktadır.TA7/KI6TIV Çağrı İşareti ile çalışan Dan oldukça sempatik ve cana yakın bir insan olmakla beraber 63 yaşındadır. Dünyanın birçok ülkesinde  çalışmalar yapmış olan Dan genellikle lokal saat 11:00 ile 17:00 arasında kısa aralıklar ile çalışma yapmaktadır.

16.01.2009Cuma günü saat 14:00 da Kapadokya'ya haraket edecektir.

Kişisel web sayfası için buraya tıklayınız; http://www.ito1946.com/tsuchiura-c/


TRAC TRABZON ŞUBESİ
...


Gönderen TA7OM, Perşembe, 15 Ocak 2009 20:11, Yorumlar(1), Hepsini Oku
Genel Merkezden Açıklama;

TRAC GENEL MERKEZİ TARAFINDAN
5809 SAYILI YASA KONUSUNDA
YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR

1-Durum Tesbiti:

Amatör Telsizciliğin ülkemizdeki gelecekteki kaderini belirleyici nitelik taşıyan bu yasada amatör telsizciliğin ismen zikredildiği 43. Maddenin metni, gerekli tarifi yeterince içermemesi ve ilgili kurumların yanlış yorumu neticesinde büyük sorun yaratmaya adaydır.

Kurumların yanlış yorumu, amatör servisin profesyonel servislerle eşit tutulması noktasındadır. Oysa, amatör servis, ülkemizin de altında imzası olduğu ve dolayısıyla ilgili kurumları bağlayan antlaşmalarda kendi bantlarına sahip, özel amaçlı ticari olmayan bir haberleşme servisi olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle de, profesyonel servislerden farklı olarak herhangi bir tahsis işlemine konu olması mümkün değildir. Frekans bantlarının iç düzenlemesinin, IARU tarafından kararlaştırılan “bant planları” çerçevesinde yapılması işlemi de, uluslararası bir teamüldür. Nitekim, ilgili yönetmeliklerde buna yönelik gerekli atıflar da mevcuttur.

Dünyanın hiçbir ülkesinde frekans kullanım bedeli veya benzeri nitelikteki bir ödentinin amatör servise salınmaması ve “tahsis” benzeri bir uygulamanın yapılmamasının nedenleri bunlardır.

43. Maddenin yanlış yorumlanması sonucunda her türlü teamül ve mantığa aykırı olarak “frekans kullanım bedeli” salınması halinde ülkemizde amatör telsizciliğin devamı mümkün olmayacaktır.

Bununla birlikte, yasada sınav ile belge tanzimi konusunda görevlendirilen Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Telsiz İşletmeleri Müdürlüğünün yeterli taşra örgütünün olmaması, yurt çapında sınav düzenlenmesini zorlaştıran bir faktördür.

2-TRAC’ın konuyla ilgili çalışmaları:

a-Sınav konusuyla ilgili olarak:
Telsiz İşleri Müdürlüğü ile 31.12.2008 günü bir toplantı yapılmıştır. Toplantıda gerek yönetmelik gerekse sınav konusu görüşülmüş, yasayla ilgili endişeler aktarılmış ve yaygın bir sınav düzeni konusunda TRAC tarafından da öneriler hazırlanması yönünde mutabakata varılmıştır.

b)Yasa konusuyla ilgili olarak:
-Yasanın başka maddeleri nedeniyle TBMM’ye iadesi sırasında 2008 yılında TRAC tarafından girişim yapılması sürecinde Sayın Ulaştırma Bakanı ile yapılan temasın devam ettirilmesi,

-Ankara’da değişik kurumlarla temasta bulunulması,

-Yasanın irdelenmesi sonucunda, 37. Maddenin 3. Fıkrasında esasında amatör servisin yapısının da tarif edildiği sonucuna varılması üzerine, 43. Maddede de 37-3’e atıf yapılmasını içeren bir tadil metni hazırlanıp bunun gerekçeleriyle birlikte TBMM’de amatör telsizcilik ile TRAC’ı daha önceden tanıyan Milletvekillerine iletilmesi,

-Şubelere aynı dosyanın gönderilerek şubeler eliyle kendi bölgelerinin milletvekillerine doğrudan görüşme ve anlatım yoluyla iletilmesinin temini,

-
Dosyanın Başbakanlıkta etkili konumdaki görevlilere takdimi,

yönünde çalışmalar sürdürülmektedir.

3-Değerlendirme:
Şu andaki öncelikli hedef, 43. Maddenin “Torba Yasa” yöntemiyle değiştirilerek yoruma mahal bırakmayacak bir metne kavuşturulmasıdır.

TRAC’ın geçmişteki toplumsal hizmetleri , uluslararası uygulamalar ve mülga 2813 ve 4502 sayılı yasaların ilgili maddelerinin gerekçeleri bu konudaki en önemli dayanakları oluşturmaktadır.

TRAC’ın 53 şubeye sahip örgütlenme yapısı, yaklaşık 350 Milletvekiline ulaşma potansiyelini ifade etmektedir. Şubelerin, Yerel Seçimlerin arifesine girildiği bu günlerde yöreleri milletvekillerine ulaşma imkanları her zamandan daha yüksektir. Dolayısıyla her şube üyesinin, bağlı olduğu şubenin yönetimine milletvekillerine ulaşma bağlamında azami destek ve katkıda bulunması kendisi ve tüm amatör telsizcilerin yararına olacaktır. Konuyla ilgili olarak şubelere önümüzdeki hafta içinde ulaşacak raporun iyice içselleştirilmesi ve gerekli vurgularla milletvekillerine anlatımı, başarıya ulaşılarak çözüm bulunması bağlamında büyük önem arzetmektedir. Bu teması sağlayan şubelerin, temas kurdukları milletvekillerinin ismini ve görüşmeden edindikleri izlenimi TRAC Genel Merkezine kısa bir notla ivedi şekilde bildirmeleri gereklidir.

TRAC Genel Merkezi, Ankara’da Merkezi Hükümet ve kurumlar nezdinde girişimlerini devam ettirecektir. Şubelerden gelecek temas bilgileri, Genel Merkezin çalışmalarının seyrine ışık tutacaktır.

Bu öncelikli hedef güdülürken, sınav konusuna çözüm arayışları da devam ettirilecektir.

Bilgilerinize, 73!

Aziz ŞASA,TA1E
TRAC Genel Başkanı
11.01.2009

...


Gönderen TA7OM, Pazartesi, 12 Ocak 2009 01:18, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TRbazon Belediye Başkanı

Trabzon Belediye Başkanı sayın Volkan CANALİOĞLU Şubemizi Ziyaret EttiŞubemizin bu haftasonunki konuğu Trabzon Belediye Başkanımız Sayın Volkan CANALİOĞLU idi. Belediye Başkanımız 11 Ocak 2009 Pazar günü öğleden sonraki zamanını bizlere ayırdı.
Şubemiz çalışmaları ve haberleşme kabiliyeti ile Amatör Telsizcilik  hakkında uzun süre bilgiler alan Canalioğlu,  istasyonumuzdan Safranbolu dan TA2UD ile HF 7.092 Mhz den bizzat kendisi görüşme yaparak Amatör Telsizcilerin 2009 yılını kutlayıp iyi dileklerini iletti.
Daha sonra Aksaraydan TA5DC ve Konyadan TA5AP ile yapılan görüşmeyi dikkatle takip ederek bu arkadaşlarımızın da yeni yıllarını kutlayıp selamlarını ilettiler.


TRAC TRABZON ŞUBESİ
...


Gönderen TA7OM, Pazar, 11 Ocak 2009 06:18, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Trabzon Valisinin Ziyareti

Trabzon Valisi Sayın Nuri OKUTAN şubemizi ziyaret etti;
    04.01.2009 Pazar Günü sayın Valimiz Şubemizi Ziyarete geldi. Şubemiz çalışmalarını yerinde inceleyerek izledi. Amatör Telsizcilik konusunda uzun süre sohbet etme fırsatı bulduk. Uygulamalı olarak Kısa Dalga Telsizler ile  20m ve 40m Bandlarında yapılan Ülkeler arası(DX) ve Ülke içi Haberleşme yapılarak haberleşme kabiliyetimizi yerinde gösterme fırsatı bulduk. 40m Bandında 7092 frekansında TA5BG  Aksaray ile bizzat kendisi görüşerek iyi dileklerini ilettiler.
    Birçok konuda destek vereceklerini belirten Valimize şubemizi ziyaretinden dolayı teşekkür ediyoruz.


TRAC TRABZON ŞUBESİ


...


Gönderen TA7OM, Pazar, 04 Ocak 2009 08:48, Yorumlar(2), Hepsini Oku
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü ile TRAC Trabzon Şubesi arasında İşbirliği Protokolü imzalandı.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü ile TRAC Trabzon Şubesi arasında İşbirliği Protokolü imzalandı.

İşbirliğinin temel konusu olağanüstü hal ve afetlerde haberleşme konusunda yardımlaşma, resmi afet müdahale sistemine haberleşme uyumunun sağlanması, ayrıca bu konuda ve amatör telsizcilikle ilgili eğitim çalışmalarıdır. Taraflar ayrıca sükunet döneminde acil durum haberleşmesi konusunda, özellikle kaza ve vaka ihbarı, doğru adrese yönlendirilme vs. gibi konularda işbirliği içeren uygulamalar planlayarak, tatbikatlar düzenleyebilecekler.

 

TRAC Trabzon Şubesi ...


Gönderen Yönetim, Perşembe, 18 Aralık 2008 22:05, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Karadenizde Tropo

KARADENİZ BÖLGESİNDE MÜKEMMEL TROPO

    Son birkaç gündür devam eden 2m ve 70cm frekanslarındaki Tropo şartları 4 Aralık günü hat safhaya ulaşarak Karadenizde kıyı ülkeler arasında 2m de uzun mesafe QSO lar yapılmasını sağladı. 4 Aralık akşamı Trac Trabzon şubemizi ziyarete gelen TA8A Bilal beyin getirdiği tatlıları ve aramıza yeni katılan TB7WP Ali İhsanın getirdiği çikolataları yediğimiz anda 145.675 Mhz frekansında Romanya rolesinin yaptığı ani tanıtımla yerimizden fırladık. Hemen 144.300 den çağrılar yapmaya başladık. Bu arada yeni A sınıfı olan Mustafa (TB7MPB) TA7X ve TA7KA  iki saatlik bir sürede Ukraynanın kuzeylerinden, Romanyanın Orta kesimlerine kadar yapılan QSO larda en iyi Tropo mesafesi, yeni A sınıfı olan (TB7CVX)TA7Q Bülent tarafından 1267km olarak TA7KA da yapıldı.. Bu şekilde TA7KA ve TA7X onlarca QSO yaptılar.

Not: Tatlıların geriye kalanlarına ne olduğu tespit edilememiştir. 


B,
QSOs  by TA7KA on 2 m.
Mode: SSB
From 04/12/2008 to 04/12/2008          
-------------------------------------------------------------------------------
   DATE     TIME CALLSIGN        LOCATOR TX       RX       PRO.REMARKS      QRB
-------------------------------------------------------------------------------
04/12/2008 17:45 UT1EI            KN68SE                                     938
04/12/2008 17:45 UTØEZ           KN67PV                                     921
04/12/2008 17:47 USØGB          KN68UA                                     915
04/12/2008 18:02 YO9CFV         KN34FX                                    1164
04/12/2008 18:07 UR3GS           KN66QR                                    816
04/12/2008 18:10 UT5JCW         KN64SN                                     641
04/12/2008 19:47 UR5VIB          KN68DL                                   1018
04/12/2008 19:53 UY9VY            KN68DM                                  1021
04/12/2008 19:54 UU5JQV                                                         637+-
04/12/2008 20:09 UR3CMA        KN59WI                                    1114
04/12/2008 20:12 UY5HF           KN66HP                                      848
04/12/2008 20:13 UY5UG           KO5ØFI                                    1264
04/12/2008 20:14 UT6UG           KO5ØEI                                    1267
04/12/2008 20:15 UT1EQ           KN67PT                                      914
04/12/2008 20:18 UT7JA            KN66HP                                      848
04/12/2008 20:19 UT5EY            KN67PV                                      921
04/12/2008 20:24 UYØUP           KO5Ø                                       1254+-
-------------------------------------------------------------------------------
Number of QSOs listed: 17

...


Gönderen TA7OM, Perşembe, 04 Aralık 2008 19:38, Yorumlar(0), Hepsini Oku
SINAV TRABZONDA YAPILDI

TRABZON SINAVI 

  İlimizde 2008 yılı ikinci dönem Amatör Telsizcilik Sınavı yapıldı. Sınava katılan 69 kişiden 15 kişi A, 12 Kişi Mors İkmal(B), 35 kişi B, 7 kişi katılmamıştır. Aramıza hoş geldiniz!

...


Gönderen Yönetim, Pazar, 23 Kasım 2008 05:27, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TRT

TRT Trabzon radyosunda Konuk Olduk!


   22.11.2008 günü TRT Trabzon Radyosunun konuğu olarak TRAC'ı anlatmak üzere, TRAC Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi HÜdaverdi Güneş ve TRAC Trabzon Şube Başkanı Ayhan Erdal'ı Trabzon Sütüdyolarında konuk etti. TRAC, Amatör Telsizcilik ve İlimizde 23.11.2008 günü yapılacak Amatör Telizciklik sınavı hakkında başta olmak üzere birçok konuyu 22dk lık bir sürede anlatmaya çalıştılar. Bu imkanı sağladığı için TRT ye teşekkür edyoruz. Program kaydını indirmek için tıklayınız

Programı bilgisayarınıza indirmek için burayı tıklayınız.
...


Gönderen Yönetim, Cumartesi, 22 Kasım 2008 08:37, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Antenlerin ilk test sonucu

Antenlerin ilk test sonuçları uzaktan geldi.

  TA7KA'ya yeni kurulan 20m ve 15m Yagilerin ilk testini TB7CVX Bulentin yaptığı sırada, Italya'dan IV3MUR Cesare SDR PERSEUS Receiver ile yaptığı görüntü ve ses kayıtlarını bize gönderdi. Teşekkürler (tnx)Cesare.!

  Ayrıca anten dizaynları ile ünlü Alman Amatör DK7ZB Projeyi oldukça başarılı bularak sayfasında yayınladı. Tnx DK7ZB, Martin. http://www.dk7zb.fox28.de/3-Ele-Kurzwelle/3el_details.htm

...


Gönderen TA7OM, Cuma, 14 Kasım 2008 01:26, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TRAC TRABZON ŞUBESİ ANTEN SİSTELERİ

TA7KA-TRAC TRABZON ŞUBESİNİN OPERASYONEL GÜCÜ ARTTI


   TRAC Trabzon Şubesinin yeni yerine geçmesi üzerinden 9 ay geçti. Bu zaman içerisinde içerisinde sürekli olarak güçlendirilmeye çalışılan cihaz ve anten sistemlerine geçtiğimiz hafta sonu yenilerini ekleyerek Olağan ve Olağan üstü durumlardaki Olabilecek Haberleşmedeki opersayonel gücünü artırdı. Tamamen Made in TA7KA olan anten sistemlerine; Full Size 15m bandı için 4 El Yagi ve Full Size 20m Bandı için 3 El Yagi ve buna bağlı olarak 450kg taşıma gücüne sahip Rotor Sistemli kule devreye alınması ile birlikte bu devasa büyüklükteki antenler ve kule bölgeden geçen ve alana gelen kalabalık halk kitlesinin ilgisini çekmesi ayrı bir gurur kaynağı olmakla beraber, burada TRAC'ın tanınmasına ve ihtiyaç hasıl olduğunda neler yapabileceğine işaret edilerek vurgu yapıldı.

     

TRAC TRABZON ŞUBESİ
...


Gönderen TA7OM, Salı, 11 Kasım 2008 03:13, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Amatör Telsizcilik Kursu

  
  İlimizde yapılacak olan Amatör Telsizcilik sınavına hazırlık kursları devam etmektedir. 
...


Gönderen TA7OM, Cumartesi, 08 Kasım 2008 08:35, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TC7KA- CQ WW DX CONTEST

CQ WW DX CONTEST 2008


TRAC Trabzon Şubesi olarak TC7KA çağrı işareti ile 25-26/10/2008 tarihlerinde yapılan yarışmaya TA7OM, TB7CVX, TA7N, TA7AO, TB7CYJ ve TA7P olarak Multi Operatör kategorisinde katıldık 48 saatlik yarışmanın bitiminde 3175 QSO ve 3057159 Puan ile yarışmayı bitirdik. Oldukça başarıbir yarışma çıkarttığımıza inanıyoruz. Lojistik destek veren tüm Trac Trabzon Şubesi üyelerine teşekkür ederiz. 

Score

Band            QSOs              Multi
160m              143                 40
 80m               382                 68
 40m               420                 65
 20m              1243                85
 15m                941                72
 10m                 45                 13
Total             3175                343

Score: 3057159
>
CQ WW DX Contest 2008 ...


Gönderen TA7OM, Perşembe, 30 Ekim 2008 00:55, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Jaboore Çalışması

Jamboore Çalıması Yapıldı


      18-19.10.2008 Günü Trac Trabzon Şubesi, Trabzon izcileri ile Jamboore çalışması yapmıştır.

     Hava durumunun da oldukça güzel olması nedeniyle oldukça ilgi toplayan bu çalışmada, Şubemiz İlköğretim okullarından gelen izcileri TRAC Trabzon Şubemizde buluştular. Şubemizin Bahçesinde toplanan yaklaşık 50 kadar izci öğrenci ve liderlerinden oluşan grup ile dışarıya kurduğumuz istasyondan Türkiyenin diğer bölgelerinde bulunan izcileri ile havadan buluşturdu. Ayrıca yurtdışı izcileri ile de birçok görüşme yapan izci öğrencilerimiz uzun zaman unutamayacakları bir gün yaşadılar.

     Diğer resimler için tıklayınız

TRAC Trabzon Şubesi
...


Gönderen TA7OM, Salı, 21 Ekim 2008 06:47, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Ziganada Diger Birimlerin Calışması


Ben TB7CVX Bayramın ikinci günü Arkadaşlarla Zigana Dağı Mevkisine gezmeye  gittik, yükseklerde Kar vardı ve aynı zamanda yaklaşık 1 aydır çalışmayan R1 Rolesinin çalışmama nedenini de öğrenmek umuduyla Zirveye Gitmeye  karar verdik. Rolenin bulundugu yere Cıkmaya  başladığımızda sisli bir hava ile karşılaştık.Sisli hava Role  Mevkisine 100m kala  acılınca  Gözlerime  inanamadım, ne  oldu buraya buraya! dedim...  Ve  Rolenin bulundugu yapıya yanaşınca kapının acık oldugunu fark ettım içeri  girince Trabzon Trac'a ait Rolemizin  yere devrilmiş  ya da düşürülmüş  oldugunu Gördum. Ve burada her  hareketimde Bayram Dolayısı ile Orduda bulunan  TA7OM'a Telsiz  ve  cep  telefonu  ile aktardım. Daha fazla resime BURDAN TIKLAYARAK Main Menu ve ordan TA7KA RESİMLERİ Ziganaaselsan tıklayarak ulaşabilirsiniz. Enerji olmadığından Roleye herhangi bir müdahale yapmadan, Roleyi düşürüldüğü yerden kaldırıp kapıyı kapatarak bölgeden uygun ekip ve ekipmanla dönme kararı alıp ayrıldım......


TB7CVX Bülent ERCELEP
...


Gönderen TB7CVX, Perşembe, 02 Ekim 2008 18:41, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Kızılay dan 20 Ton Gıda Yardımı

TRAC Kızılayın Gürcistandaki birliklerinden Erzurum ve Trabzon Merkezleri ile olan Telsiz haberleşmesini sağlıyor.


                                       (Resim:TRAC Trabzon Yetkilileri, Trabzon Belediye Başkanı ve Kızılay Trabzon Başkanı)
 
    Türk kızılay ekiplerinin Gürcistana yaptığı insani yardım doğrultusunda Sarp sınır kapısında bulunan ekipler ile Trabzon ve Erzurum Kızılay Merkezleri ile olan Telsiz Haberleşmesini, yaklaşık 3 yıldır çalışan ve geniş bir alana hitap eden 5 adet rolenin birlikte çalıştığı tandem role sistemi üzerinden yapmakdır. TRAC Trabzon Şubesi olarak, Kızılay Trabzon Şubesine anılan bölge ile daha fazla haberleşme ihtiyacı doğduğunda çok kısa süre içerisinde karşılıklı el telsizleri ile dahi görüşebilecekleri, sistemleri kurabileceğimizi ilettik ve ihtiyac hasıl olduğunda talep edeceklerini bildirdiler.

   Kızılay Trabzon Şubesi Başkanı Fuat Adıgüzel, bugün itibariyle Tiflis'e 20 ton gıda yardımı gönderdiklerini bildirdi.

   Fuat Adıgüzel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Kızılay'ının, Güney Osetya'daki çatışmaların başlaması üzerine kriz harekat planını yürürlüğe koyduğunu söyledi.

   Kızılay Genel Merkezi'nin talebi üzerine 8 Ağustos gecesi, Kızılay Trabzon Şubesine ait uydu bağlantılı haberleşme yapabilen aracı 2 görevliyle birlikte Sarp Sınır Kapısı'na gönderdiklerini ifade eden Adıgüzel, bunu yanı sıra acil yardım ilaçlarıyla donatılan ambulans ile barınma malzemeleri taşıyan bir TIR'ın da sınır kapısına ulaştırıldığını hatırlattı.

   Sarp Sınır Kapısı'nda Trabzon'un yanı sıra Erzurum ve Samsun'dan da birer sağlık ekibinin konuşlandırıldığını belirten Adıgüzel, ''3 ambulans, 4'ü doktor olmak üzere 38 kişilik sağlık personeli, 137 çok amaçlı çadır, 2 bin 500 battaniye, 150 adet yatak, bin şişe su, 150 yatak kapasiteli ve günde 500 kişiye poliklinik hizmeti verebilecek, her türlü cerrahi operasyonun yapılabileceği seyyar hastane burada hazır bekletilmektedir'' diye konuştu.
Adıgüzel, Kızılay Genel Merkezinde afet ve koordinasyondan sorumlu uzman Seval Güzelkılınç'ın başkanlığında 4 personelden oluşan ekibin, dün Sarp Sınır Kapısı'ndan geçerek Tiflis'e ulaştığını belirterek, bu ekibin beraberinde 137 çadır, 2 bin 500 battaniye, 150 yatak ve bin şişe su götürdüğünü söyledi.
Son olarak Tiflis'te bulunan ekibi desteklemek üzere Afet Operasyon Genel Merkezinden Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Mahir Araz başkanlığındaki ekibin Tiflis'e gittiğini ifade eden Adıgüzel, şunları kaydetti:
''Bugün itibariyle Kızılay Trabzon Şubesi olarak pirinç, şeker, un ve makarnadan oluşan 20 ton gıda yardımı Tiflis'e gönderilmiştir. Ayrıca Sarp Sınır Kapısı'nda yönlendirme çadırı açarak Gürcistan'dan gelenlere ikramda bulunarak gerekli rehberlik yapılmaktadır. Bundan sonra gelecek talepler ve oluşacak şartlara göre yardımlarımız aralıksız yapılacaktır dedi.
...


Gönderen TB7CVX, Perşembe, 14 Ağustos 2008 20:30, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Balon ile Cross VHF/UHF denemesi Fırtınaya Takıldı!

Balon ile Cross VHF/UHF denemesi Fırtınaya Takıldı!

 

27 Temmuz da Gerçekleştireceğimiz Balon ile gönderilecek VHF/UHF Cross ve GPS APRS sistem için Aylarca yapmış olduğumuz hazırlık sonucunda daha önce açıkladığımız  Ordu Çambaşı Yaylasına bir gün önceden gidip kamp kurduk. Deney günü için bir hafta önceden sürekli olarak Meteorolojiden ile olası hava tahminleri aldı. Belirtilen bölgede deney günü havanın parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyordu. Ancak Trabzon’dan hareket edip Ordu’ya geldiğimizde oldukça kötü bir hava ile karşılaştık. Ordu’dan yaklaşık 1,5 saatlik yolculukta sonra Yaylaya ulaştığımızda sisli bir hava bizi karşıladı. Yalnız bir süre sonra hava o kadar güzel açtı ki milyarlarca yıldızın görüntüsünü saatlerce seyrettikten sonra çadırlarımıza istirahata çekildik. Sabah uyandığımızda yağmurlu ve sisli havanın tekrara geldiğini gördüğümüzde bütün moraller bozulmuş idi. Yine de hemen hazırlıklara koyulduk. Saatler 9 u gösterdiğinde hava tekrar düzeldi ve Parçalı bulutlu bir hal aldı. Zaman ilerledikçe alan iyice kalabalıklaşmış ve biz son testleri yapmaya başlamıştık. 11:00 itibari ile kullanılacak balonlara Gaz verilmeye başlandı. Sistem de iki adet balon kullanılacak böylece irtifa ve kaldırma gücü artırılmış olacak idi. Balonlar hazırlandı fakat GPS APRS sistem de anlamsız bir arıza baş gösterdi. Cihaz gelen sinyalleri bazen çözmemeye başladı. Bu bizi bir süre oyaladığında yedek sistemi devreye aldık bu arada vakit fırlatma saati olan 12:00 ı geçmiş idi, biz GPS APRS sistem ile uğraşır iken bir den Sis her yeri kapladı ayrıca rüzgar şiddetini de iyice artırdı. Bunun ile birlikte ince bir yağmur da sürekli yağıyordu. Bu bizleri o kadar etkiledi ki bütün moraller bozulmuş herkes bakınıp duruyor idi.

 

             Bu arada sistem hazır hale getirildi ve gidecek kargo Balona bağlandı, 800+800gr =1500 gr lık yüksek irtifa balonu gönderilme istendiğinde Rüzgâr anlamsız biçimde savurmaya başladı ve birinci deneme de sistem bir türlü havalanmadı.

 

İkici deneme için Rüzgârı Balonlara daha fazla gaz basarak kaldırabileceği düşünce si öne sürüldü ve balonlara bir miktar gaz daha basıldı. Bu arda sis ve yağmur iyice artmış sinirler de iyice gerilmiş idi, bir deneme daha yapıldı fakat bu sefer paralel sürüklenme meydana geldiği görüldüğünden bir miktar gaz daha konulması karar alındı Gaz miktarı artırılıp üçüncü ve son deneme yapıldığında bu fırtınada bu balonların havalanmayacağı iyice belli oldu.

 

            Bu arada zaman ilerlemiş ve belirtilen ve İZİN ALINAN zaman aralığı aşılmış oldu. Bu sebeple deney iptal edildi.

 

          Bu şartlarda havalanmaması bizce isabetli olmuş tur. Eğer fırtına da havalanmış olsa idi olabilecek bir istenmeyen durumda sorumluluğu kimsenin alamayacağı açıkça bellidir.

 

           Bu tür denemelerde şartların zorlanması veya bilinçsizse hareket edilmesi durumunda başa gelebilecek istenmeyen durumlar (Olası bir hava aracı ile karşılaşması) Hem Türkiye Hem de çevre Radyo Amatörleri için onarılamayacak yaralar alınmasına sebep olabilir idi.  

Bu çalışmada bizleri yalnız bırakmayarak Dağlara çıkan istasyonlarında bekleyen Tüm Radyo Amatörü arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

 

Trac Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu oldukça masraflı bir çalışmada olan bu durumu en kısa sürede değerlendirecek ve deneyin tekrar yapılıp yapılmayacağı konusunda karar verecektir.

 

Trac Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu

 

...


Gönderen TA7OM, Salı, 29 Temmuz 2008 06:54, Yorumlar(0), Hepsini Oku
2. Balon Cross VHF/UHF Transponder deneyi

2. Balonla Cross UHF/ VHF Transponder denemesi  

27 Temmuzda Yerel Saat ile 12:00’da Balonla Kros cihaz ve APRS sistem Atmosfere bırakılacaktır.


 

Çalışmanın detayını okumak için buraya tıklayınız

 

TA7N Ayhan Erdal ([email protected])  GSM: 0 532 2101884

TA7OM Hüdaverdi Güneş ([email protected])   GSM: 0 536 9562233

TB7COV Mustafa ÇALTEPE ([email protected]) GSM: 0 536 5451645

 

TRAC TRABZON VE ORDU ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

...


Gönderen TA7OM, Çarşamba, 09 Temmuz 2008 19:09, Yorumlar(0), Hepsini Oku
4 Sayfalar 1 2 3 4 


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.02576 saniyede 66 sorguyla oluşturuldu Design:TRAC TRABZON