Haberler

HaberlerYM7KA 'dan HaberlerWorked All Europe Dx-Contest CW   
Worked All Europe Dx-Contest CW

WORKED ALL EUROPE DX-CONTEST CW MODE

 

Avrupa’nın ve dünyanın en güçlü yarışmalarından biri olarak kabul edilen WAE CW yarışması YM7KA Trac Trabzon Şubesi Kulüp İstasyonunda gerçekleştirildi. Aylar öncesinden  yarışma hazırlıkları başlatıldı ve mevcut anten sistemleri tekrar gözden geçirildi .CW moda çalışılacağından bant başlarında anten SWR ayarlarının düzgün olması için anten SWR ayarları gözden geçirildi.10-15 ve 20 metrede mono bant  yagi antenlerimiz kullanılmıştır.40m de ise 2 el yagi ve 40m delta loop anteni kullanılmıştır.80m de ise mono bant delta loop anteni kullanılmıştır.

 

Aylar öncesinden yazıştığımız  bavarian-contest-club  takımı amatör telsizciler DJ3CQ (Juergen Kantowski), OZ1IKY(Kenneth Hemstedt), DL5JQ(Erhard Engfer), DJ0ZY(Franta Bendl)..Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden almış olduğumuz TC7T çağrı işareti ile Multi Operator,Single Transmitter All band High Power  Katagorisinde Yarışmaya katılmışlardır.

İki adet Electraftt K3 ,iki Adet linear,ikiAdet altı Bant Pass filtresi,Güç kaynakları,auto anten tüner,Anten Analiyzer,2 Adet Notebook,Win-test contest yazılım programı,1 adet jeneratör sistemin alt yapısını oluşturmuştur.

 

Dr Franta(DJ0ZY) nın hazırlamış olduğu çalışma planı uygulanmıştır.İki operator devamlı çalışır hazır durumda olmuştur. Bir  operatör devamlı çalışırken diğer operatör ise devamlı diğer cihazla dinleme yaparak istasyonları takip etmiş ve programla listeleyerek diğer operatörün bant değiştirmesini sağlamıştır. Diğer iki operatör dinlenmeye çekilmiş ve her üç saatte bir operatör değişerek bir operatöre altı 6 saat dinlenme olanağı sağlanmıştır. Bu şekilde oluşturulan çalışma planı yarışma bitimine kadar uygulanmıştır.

 

Yarışmada sinyal raporunun yanında seri al numarası alınarak verilmiştir. Bu yarışmanın özelliklerinden biride QTC Alınıp verilmesiydi. QTC Konusunu merak eden arkadaşlar için söyle bir izahat yapabiliriz. Önce bilinmesi gereken CW modda tek taraflı QTC trafiğidir. Avrupa ülkeleri alıcı konumunda Avrupa dışı ülkeleri gönderici konumundadır. RTTY de bu trafik çift taraflı çalışmaktadır. Uygulama şu şekildedir. Avrupa istasyonu dinleme konumunda iken diğer istasyon önceden yapmış olduğu 10 QSO yu blok liste halinde karşı tarafa; tarih ,çağrı işareti ve zaman olarak göndermektedir. Fakat bu bazen 10 Qso olmayıp 10 altında her hangi bir blok sayıda olabilir. Tamimiyle önceden yapılan ve hafızaya alınan QSO ile alakalıdır. Her bantta bir istasyona bir QTC verilir .Dolayısıyla bir istasyon aynı istasyona her bantta 1 QTC olmak üzere 5 band da toplam 5 QTC yi geçemez. Bu konuyu kısaca bu şekilde  açıklıya biliriz.

 

Hava şartları 10m de çok kötü geçti. Propogasyon yok denilecek gibi idi. Dolayısıyla 15,20 ve 40 metre yarışmanın ağırlığını çekti.80 metre nispeten idare eder pozisyonda idi. Misafirlerimize elimizden gelen lojistik destek bütün üye arkadaşlarımız tarafından sağlanmıştır .Mini mutfağımızda istedikleri her şey hazır tutulmuştur. Yarışma Pazar günü saat 00.00 da bitmiştir.

 

Pazartesi günü konukların  boş vakitleri olmuştur. Yarışmanın vermiş olduğu yorgunluğu şehirde turistik bir gezi ve şehir dışına yapılan şehrimizi tanıtmaya yönelik turistik gezi ile atmaya çalıştık.

 

Gerçek anlamda Amatör radyoculuğun yapılış tarzını öğrenmiş ve birikimlerimiz bir o kadar daha artmıştır. Bu tip organizasyonlar tecrübelerimiz her geçen gün artırmaktadır. Ayrıyeten YM7KA da eksik olan , sisteme ilave edilebilir eksikleri tespit etme imkanına sahip olduk. Yabancı amatör telsizci arkadaşlarımız önerileri dikkatle dinlenmiş not alınarak kayıt altına alınmıştır. İlerleyen günlerde daha büyük Organizasyonlara ev sahipliği yapacağımız kaçınılmazdır. Misafirlere gösterdiğimiz ilgi onlarında hoşuna gitmiş Trabzon dan mutlu ve dostluk dolu hatıralarla ayrılmışlardır. Ayrıyeten Konuklarımızın  kendi ülkesinde sosyal medyada yazmış olduğu Trabzon şehrini övücü ve buradaki  amatör radyoculara teşekkür yazıları bizi mutlu etmiştir. Kendilerine Ülkemizi tanıtıcı yazılarından dolayı teşekkürleri borç biliriz. Bir dahaki yarışmalarda ve organizasyonlarda görüşmek umuduyla .73,Trac Trabzon Şubesi.

 
Gönderen Yönetim, Perşembe, 14 Ağustos 2014 21:23, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.01032 saniyede 16 sorguyla oluşturuldu Design:TRAC TRABZON